ZÁRÓJELENTÉS
Ez a jelentés összegzi a halpusztulás okának felmérését a Palicsi- és Ludasi tavakban 2020-ban. A bejelentett halpusztulást a Szerbiai Állategészségügyi Tudományos Intézet (NIVS) munkatársai és a Palics -Ludas közvállalat szakszolgálat munkatársai vizsgálták. A kutatás befejezése után meghatározták a halpusztulás okát. A bemutatott adatokat terepi vizsgálatok és laboratóriumi elemzések alapján gyűjtötték össze.
Dr. sci.vet.med. Vladimir Radosavljevic
Terepi és laboratóriumi vizsgálatokon alapuló következtetések
A terepi eredmények és a helyszíni kutatások során begyűjtött halminták laboratóriumi vizsgálata alapján, a NIVS megerősítette a herpeszvírus hematopoietic necrosis (HVHN) betegség megjelenését, amelyet a CyHV-2 okozott a Palicsi -és Ludasi tavakban.
Az Alloherpesviridae családból, a Cyprinivirus törzsből származó ciprinid herpeszvírus-2 (CyHV-2) fertőzés által okozott herpeszvírus hematopoietic necrosis (HVHN) a terepi eredmények és a laboratóriumi vizsgálatok alapján MEGERŐSITETTÉK, hogy a klinikai tünetek és a pusztulás okozójaként megfigyelhető volt az ezüst kárásznál, Carassius gibelio (Bloch, 1782), a Palicsi- és a Ludasi- tavakban.
A betegség jelenlétének megerősítésére a következő paramétereket használták:
- A jellegzetes elváltozások a megbetegedett halakban.
- Elváltozások a szövettani metszeteken.
- Citopátiás hatás (CPE) kialakulása az egyszerű ponty agysejtvonalán (CCB).
- Gén DNS azonosítása, amely specifikus a CyHV-2 polimeráz láncreakcióra (PCR)
- 100% -os szekvenciaazonosság a CyHV-2 DNS polimeráz génnel az NCBI GenBank-ban
További következtetések:
- A halak pusztulása 2020-ban csak egy halfajt érintett, az Ezüst Pontyot, a Carassius gibelio-t (Bloch, 1782). Más halfajokat és más nem halfajokat a betegség kialakulása nem érintett.
- A CyHV-2 az ezüst pontyok minden korosztályát érintette.
- Az ezüst pontyoknál a HVHN által történt fertőzés magas fokú pusztulása akkor következett be, amikor a víz hőmérséklete 20 ° C és 25 ° C között mozgott. A halak pusztulása csökkent, amikor a víz hőmérséklete 25 ° C fölé emelkedett.
- A járvány során másodlagos bakteriális-, paraziták által előidézett – és gombás fertőzéseket észleltek.
- Az elkülönitett baktériumok az édesvíz normál baktériumflóráját képviselik, amely stresszes körülmények között gyakran a halak opportunista kórokozójaként működik.
- Az ezüst pontyokban négyféle parazitát fedeztek fel: Philometra sp., Dactylogyrus sp., Gyrodactylus sp. és a Lernaea cyprinacea. A fertőzés helye a bőr, az uszonyok és a kopoltyúk voltak. A paraziták gyakran dinamikus egyensúlyban vannak gazdáikkal. Ritkán okozhatnak magas fokú pusztulást a halaknál. Általában mechanikai károsodásokat okozhatnak, mint például a kopoltyús lamellák poliferációja és fúziója, valamint a szövetek parazitákkal való helyettesítése, fiziológiás károsodások, beleértve a sejtek poliferációját, immunmodulációját, a hal testének állapotában bekövetkező változásokat vagy negatív viselkedési reakciókat.
- A Saprolegnia az oomycetes osztályba sorolható és mint vizes penész, amely mindenütt jelen van. A halfertőzések a sérült bőr opportunista kolonizációja miatt következett be, melyre hatott a trauma, a rossz tenyésztési mód vagy az egyidejű elsődleges fertőzés.
- Egyéb halvírusokat nem észleltek.
- A Palicsi- tóban történt betegség megjelenésekor egyidőben a „Zobnatica” 45 ° 51’32 ″ N 19 ° 37’10 ″ akkumulációs tóban ( amely a közelben van 50 km-nél kisebb távolságra) is megjelent az ezüst pontyok tömeges pusztulása, a HVHN-betegség melyet a CyHV-2 okozta. A betegség intenzitása magas volt, és a halak minden korosztálya tömegesen elpusztult. CyHV-2-t detektálták , és a pusztulás csak az ezüst pontyokat érintette. A korábbi években az ezüst ponty pusztulását több helyen is feljegyezték. Megállapíthatjuk, hogy ez a vírus elterjedt ezen a területen, és előfordulhat, hogy nem kellően jelentik, mivel az ezüst ponty kereskedelmi értéke elenyésző.
- Mintavételt és elemzést végeztek a Palicsi- tóból, de a pusztulás (úszó elhullott halak) ugyanabban az időben és hasonló mértékben a Ludasi- tóban is megfigyelhető volt. Ez alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy ugyanaz a kórokozó felelős a halak pusztulásáért a Ludasi-tóban is.
- A CyHV-2 latenssé válhat, és egy latens fertőzés következtében újra aktiválható. A CyHV-2 latencia a hőmérsékleti stressz hatására újra aktiválható.
- Fiatal halaknál is megállapitották, hogy CyHV-2 pozitívak, enyhe HVHN tünetekkel, de tömeges mintavétel során nem tapasztaltak pusztulást. Ez megerősíti annak a lehetőségét, hogy a vírus létezhet az ezüst pontyban de ennek végkimenetele nem feltétlenül a halak pusztulása kell hogy legyen. A CyHV-2 vírus terjedése tömeges pusztulást okozhat, ha egy vagy több stressz faktor, például ívás vagy hirtelen hőmérséklet-változás bekövetkezik.
- A vírus terjedésének valószínű útja a vízszintes átterjedés együttélés útján kopoltyúval vagy sérült bőrrel.
Nincs ismert védőoltás vagy hatékony kemoterápiás kezelés a HVHN számára. A vakcina várhatóan hatékonyan megelőzi ezt a vírusos betegséget, de tudomásunk szerint a HVHN elleni oltás még nem jelent meg .
A HVHN kórokozójáról, a CyHV-2, még nincs tudomásunk, hogy fertőző lenne az emberre vagy a melegvérű állatokra, é studomásunk szerint nem jelent közvetlen egészségügyi kockázatot az emberi populációra. A HVHN-ben szenvedő halaknak széles körű bőrelváltozásai lehetnek. Ez társulhat másodlagos bakteriális vagy mikotikus szöveti invázióval.