A lakosság, az intézmények, a kézművesség és az ipar összes szennyvize, valamint Szabadka város légköri vize az általános típusú szennyvízcsatornába kerül, és a főgyűjtőn keresztül jut el a Szennyvíztisztítóba.

Az üzem két sorból áll:

  1. Vízvezeték – mechanikus és biológiai szennyvíztisztítás
  2. Iszapvezeték – az iszap anaerob mezofil stabilizálása (a biológiai szennyvíztisztítás során keletkezett) az emésztőkben, biogáz előállításával és a keletkező emésztett iszap dehidratálásával

A szennyvíztisztítás folyamata – „a tenyéren” egyszerűbben fogalmazva

A tisztítótelep „szája” a csatorna a telep bejárata, és ő képviseli a város legalacsonyabb gravitációs pontját, ahol minden szennyvíz és esővíz találkozik. Rendelkezik egy 5 cm sűrűségű durva ráccsal, amely úgynevezett „rámpa” a nagy hulladékok áthaladásához, amelyeket konténerekbe helyeznek.

A tisztító „fogai” a legmagasabb ponton találhatók, ahová a szennyvíz csigaszivattyúkon keresztül jut el. Itt 6 milliméteres sűrűségű finom rácsokon halad át a kis hulladékok szétválasztása érdekében, majd a homokfogóba megy, hogy elválassza a homokot, amely a felületekről lefolyik, és a heves és erős csapadék miatt belép a csatornába .

A tisztító „fésűje” a korábbi – gyűrűs kúp alakú – ülepítő tartályok, amelyek a szerves anyagokat a szennyvízből a kúpos aljába tolják, úgy, hogy teljes kört tesznek meg a hídon egy óra „sebességgel”. Minden, ami a fenékre esik, amelyet leülepedett iszapnak neveznek, a hidat középre nyomja, ahonnan továbbszállítják további kezelésre, az iszapvonalba, és ami megmarad – a víz oldott anyagokkal – biológiai medencékbe kerül.

A biológiai medencék a tisztítók „szíve”. Különleges feltételeket állítanak fel a mikroorganizmusok szaporodására, amelyek feladata a nitrogén, foszfor és egyéb anyagok „fogyasztása”, és ezáltal a víz tisztítása. Ezenkívül a medencék három részből állnak, és mindegyikben a vizet meghatározott ideig kell tartani, hogy az iszap és az anyagok megfelelően elkülönüljenek.

A biológiai medencékből a víz áthalad az utolsó gyűjtőponton, és teljesen tiszta kijáratként a palicsi -tó első szektorába ömlik.

A sütés során a vízből leváló iszap két részre oszlik, amelyek közül az egyik a mikroorganizmusok szaporítására szolgál a biológiai medencékben, míg a másik az úgynevezett „nagy gyomorba”, azaz az emésztőkészülékbe kerül, amelyben lebomlik és rothad.

E folyamat során biogázt vonnak ki belőle, amelyet elektromos és hőenergia („zöld energia”) megszerzésére használnak fel, és amelyet az Üzem működtetésére és az Emésztőgép fűtésére használnak fel.

Mi történik a felesleges iszap hulladékával?

Mi történik a felesleges iszap hulladékával?!

A felesleges iszapot, amelyet nem használnak fel belső szükségletekre, övszűrőprésen víztelenítik, és melléktermékként a Bikovo regionális hulladéklerakóba szállítják, ahol komposztálásra és fitoremediációra használják.

Mi történik a felesleges iszap hulladékával?!

A felesleges iszapot, amelyet nem használnak fel belső szükségletekre, övszűrőprésen víztelenítik, és melléktermékként a Bikovo regionális hulladéklerakóba szállítják, ahol komposztálásra és fitoremediációra használják.

A szennyvíztisztító folyamatból származó iszap hatékony és biztonságos szállítása érdekében a szennyvíztisztító telepről – a szabadkai városi tisztító telepről a Bikovói Regionális hulladéklerakóra (az előző időszakban az iszapot a szabadkai helyi hulladéklerakóba vitték) a „A palicsi- és ludasi- tó vizének biológiai sokféleségének védelme ” projekten keresztül vásárolt , „IVECO” gyártótól egy új teherautóval történik, amely nagyobb kapacitással és megfelelő tartállyal rendelkezik.

Milyen hatásai vannak ennek a befektetésnek?! A jelenlegi tartály kapacitása 14 köbméter vagy tonna. Naponta tíz vagy 30 tonna iszapot szállítanak három körben a körülbelül 30 kilométerre lévő hulladéklerakóba. Ha nem lenne ez a beruházás, az iszapot legalább 5 köbméter vagy tonna térfogatú konténerekben szállítanák naponta hatszor a lerakóba elavult teherautókkal, amelyek útközben szintén tönkrementek. A becslések szerint 2021 végére mintegy 10 000 tonna iszapot szállítanak a regionális hulladéklerakóba a szabadkai tisztítóból.

Az iszap nem hulladék – ez erőforrás! Komposzt

Az iszap nem hulladék – ez erőforrás! Komposzt

A szabadkai Regionális hulladéklerakó KFT komposztálási technológiát alkalmaz a komposzt előállításához. A komposztanyag anaerob stabilizált iszapot tartalmaz, amelyet bizonyos dinamika szerint szállítanak a szabadkai szennyvíztisztító telepről, valamint a regionális hulladékkezelő rendszerben összegyűjtött biomasszát is így szállítják (zöldhulladékot).

A nyilvántartások szerint 2020 -ban mintegy 6,8 ezer tonna stabilizált iszap érkezett a városi szennyvíztisztító telepről, míg idén, 2021 -ben július végéig pontosan 6664,17 tonnát regisztráltak, ami azt jelenti, hogy ez a mennyiség az év végéig 10.000 tonnát tesz majd ki ez a melléktermék a szennyvíztisztítási folyamat maradékaként.

A komposztanyag beszerzésére szolgáló modern vezérlőrendszerrel (SCADA) oxigént adnak hozzá, és bizonyos paramétereket folyamatosan figyelnek érzékelők segítségével. A komposztálási ciklus 41-42 napig tart körülbelül 700 ° C hőmérsékleten.

Az ipari feldolgozás után a komposztanyagnak újrafeldolgozási és újrafelhasználási folyamata van.

Az iszap nem hulladék – ez erőforrás! Fitoremediáns

A kapott stabilizált iszapot többnyire komposztálják, míg kisebb részét a fitoremediáció során energetikai növények etetésére használják fel: energiafűz és arunda (olasz nád), amelyek saját biomassza -tartalékként is szolgálnak a folyamatos komposztálási folyamat biztosítása érdekében. Természetesen az agroökológia szempontjából pozitív hatás mellett az energiaerőművek az alternatív energiaellátás lehetőségét is alapul fogják adni.

Energiafűz és Arunda (olasz nád)