A Palicsi- és a Ludasi-tavak biodiverzitás- és vizéenek védelmét célzó projekt részeként az invazív halfajok szelektív halászatát célzó kampánysorozatból egy újabb kampány folyik. A legutóbbi kampány 2022. szeptember 5-én kezdődött, és addig tart, amíg a körülmények megfelelőek lesznek.

A korábbi évekhez hasonlóan a szelektív halászatot a koviljei „Ulov Ribe Jovicin” cég hivatásos halászai végzik, a „Palics-Ludas” közvállalat alkalmazottai segítségével. A szelektív horgászat a projekt keretében korábban beszerzett csónakokkal és felszerelésekkel történik. Ez a tevékenység azért fontos, hogy az invazív halfajok, elsősorban a babuska populációját természetes szintre csökkentsék, ami lehetővé teszi az őshonos halfajok elszaporodását, és ily módon elfoglalják helyüket a Palicsi-tó táplálékláncában.

Az egyik logisztikai igényes tevékenység a kifogott halak szétosztása. A teljes halmennyiséget még aznap át kell adni az érdeklődő harmadik személyeknek, magánszemélyeknek és különböző szervezeteknek egyaránt.

A „Palics Ludas” közvállalat hosszú együttműködést ápol a palicsi Állatkerttel, és többször is nagy mennyiségű halat adományozott ennek az intézménynek. Az Állatkertben megtalálható különféle madár- és emlősfajok természetesen halakkal táplálkoznak, említsük csak a gólyát, a sast és a vidrát.

Ez az együttműködés 2022. szeptember 22-én folytatódott, amikor az állatkert képviselői az ECOLACUS projekt vendégei voltak, és részt vettek a szelektív horgászatban. A Palics Ludas közvállalatot Vinko Tamás képviselte kollégáival, aki a horgászatért felel a cégnél, az állatkertet pedig Marko Lazić állatorvos képviselte kollégáival. A halászok aznap több mint 500 kg babuskát fogtak ki, az állatkert pedig járművet és hordókat biztosított a szállításhoz. A halakat az állatkertben hűtőházban tárolják.

E két cég hosszú távú és jó együttműködésére való tekintettel a következő hetekben, az idei kampány végéig folytatódik a kifogott halak adományozása.

Fontos megjegyezni, hogy a kampány során mind a nyolc használt hálónál rendszeresen rögzítik a víz hőmérsékletére és átlátszóságára vonatkozó információkat, valamint a tóba sértetlenül visszatérő őshonos fajok mennyiségét. Így létrejön egy adatbázis, amely alapjául szogál a Palicsi-tóban lévő halállomány viselkedésének felméréséhez.