Predstavnici Nemačke razvojne banke KfW, koja je finansijer „Projekta zaštite biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš- Ecolacus“, posetili su 12. maja 2022. Palić, Ludaš i Suboticu, kao deo monitoring misije, s obzirom da  su sve investicije u okviru projekta ili sprovedene ili u završnoj fazi.

Delegaciju KfW-a su predvodili Projekt menadžer Stefanie Rauprich, Projekt inženjer Manfred Molitor, predstavnik beogradske kancelarije Aleksandar Antić, i Antonija, nemački student koja je u beogradsku kancelariju stigla preko studentske prakse.

Grad Suboticu je predstavljao zamenik gradonačelnika Imre Kern, kao i saradnici Ervin Molnar, Aleksandra Vujošević i Srđan Parežanin.

Ispred JKP-a „Vodovod i Kanalizacija“ u misiji su učestvovali direktor Đerđ Šugar, direktor resora proizvodnje vode Petar Pižurica, direktor resora investicija i razvoja Čaba Šanta, i šef održavanja prečistača, Igor Ljubojević.

Direktor Marta Dobo je predvodila JP „Palić-Ludaš“, zajedno sa saradnicima Tanjom Jotanović, Tamašem Vinkom i Miroslavom Kovačevićem.

Konsultanta je predstavljao šef projekta Fritz Schwaiger, zamenik za investicije Marko Stojčić i projektant i nadzor Milorad Isić.

Prvi deo posete organizovan je na Paliću. Nakon razgovora u Sali za sastanke na kojem su analizirane sve sprovedene investicije, učesnici su obišli Rasadnik, gde su imali priliku da pogledaju mehanizaciju i vozilo za održavanje novog zaštitnog pojasa. U pitanju su traktori, cisterna za vodu, multifunkcionalne mašine, kao i raznovrsna ručna mehanizacija. Upravljač zaštićenim područjima sad raspolaže kompletnom mehanizacijom, neophodnom za kvalitetno održavanje i monitoring zaštićenih područja.

Što se neophodnog ljudstva za ove aktivnosti tiče, o tome se, između ostalog, razgovaralo na sastanku u Plavoj Sali Gradske kuće. Teme su bile i Godišnji budžeti, kao i aktuelna poskupljenja energenata, hemikalija i ostalih parametara koji učestvuju u formiranju cena komunalija. Grad je obećao da će se zauzeti kod nadležnog Ministarstva vezano za povećanje broja zaposlenih.

Misija je nastavljena posetom centralnom prečistaču otpadnih voda u Subotici. Potvrđen je dobar kvalitet izvedenih radova, kao i povećana pouzdanost sistema. Prečistač, koji je i do sad ispuštao otpadnu vodu u svemu prema lokalnoj regulativi, u budućnosti će ispuštati još manje nutrijenata, pre svega fosfora, što će popraviti i kvalitet vode u jezerima.

Kako je specijalni rezervat prirode jezero Ludaš takođe bilo u fokusu projekta Ecolacus, učesnici misije obišli su neke od završenih radova na ovom području. Posećene su dve lokacije sa platformama za posmatranje ptica, a na ovim lokacijama potvrđeno je da interaktivne informacione table posetiocima umnogome olakšavaju pristup informacijama o jezeru i projektu.

Opšti je utisak da su svi učesnici Projekta zadovoljni izvedenim radovima. U okviru projekta nastaviće se monitoring ključnih parametara, kako bi se mogla oceniti uspešnost aktivnosti, primenjenih u cilju zaštite biodiverziteta i voda ovih jezera.

Kratak pregled činjenica o projektu Ecolacus

Projektne aktivnosti podeljene su na A – Investicione mere i B – Prateće mere.

Usluge A – Investicione mere:

A1 – Dogradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Subotice (PPOV)

A2 – Nova crpna stanica za otpadne vode na Paliću i vod ka Subotici

A3 – Proširenje kanalizacionog sistema na Paliću

A4 – Izgradnja zaštitnog pojasa oko jezera Palić i jezera Ludaš sa biciklističkim stazama, vidikovcima

A5 – Izvođenje biomanipulacije na jezeru Palić.

Usluge B – Prateće mere

B1 –Tehnička pomoć JKP „Vodovod i kanalizacija” Subotica, uključujući praćenje industrijskih ispusta, strategija za pražnjenje septičkih jama, tarife, PR aktivnosti

B2 –Tehnička pomoć JP „Palić-Ludaš”, uključujući rad i održavanje zaštitne zone, izvore prihoda za finansiranje održavanja zaštitne zone, PR aktivnosti

B3 – Grad Subotica, uključujući: monitoring podzemnih voda, postavljanje veb stranice projekta, edukacija o životnoj sredini, saradnja sa turističkim udruženjima, uključivanje NVO, PR aktivnosti

Budžet i finansiranje

6,5 miliona evra (oko 780 miliona dinara) bespovratna sredstva od Vlade Nemačke, kojima upravlja KfW – Nemačka razvojna banka, plus dodatno 1,3 miliona evra (približno 153 miliona dinara).

1,0 milion evra (oko 120 miliona dinara) od lokalne vlasti (Grad Subotica) za otkup zemljišta i isplatu kompenzacije i kao i doprinosi u naturi.

Za više detalja o projektu, kliknite ovde.

U nastavku pogledajte fotografije o tome kako je protekla monitoring misija