Na 19. simpozijumu „Pejzažna arhitektura i hortikultura – stanje i perspektive“, Udruženja za pejzažnu hortikulturu Srbije (UPHS), koje organizuje Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu, održano je predavanje po pozivu 24. februara 2022. godine, na temu projekta Ecolacus. Na ovom simpozijumu predstavljeni su rezultati projekta „Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i jezera Ludaš“ potprojekat A3.1: „Izgradnja zaštitnih pojaseva oko jezera Palić i Ludaš”.  Istaknuti su postignuti rezultati projekta na podizanju zaštitnih pojaseva koji se odnose na izbor vrsta za podizanje zelenog pojasa pod naslovom: „Autohtone vrste i ekološka restauracija staništa obalnog pojasa jezera Palić i jezera Ludaš”.

Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu, u saradnji sa Udruženjem za pejzažnu hortikulturu Srbije (UPHS), i ove godine je uspešno organizovao, po devetnaesti put, okupljanje i razmenu znanja na Simpozijumu sa međunarodnim učešćem Pejzažna hortikultura 2022. („Pejzažna arhitektura i hortikultura – stanje i perspektive“), tokom dva dana, 24 i 25. februara 2022. godine. Zbog vanrednih zdravstvenih okolnosti koje traju, Simpozijum je bio organizovan uz pomoć stručnjaka iz Centra za informacione tehnologije Šumarskog fakulteta. Preko platformi kojima je moguće organizovati rad na Simpozijumu, održana je tradicija okuplјanja oko 70 stručnjaka iz različitih oblasti ove struke.

Kroz Program Simpozijuma obuhvaćene su aktuelne teme iz oblasti ekologije, rasadničke proizvodnje i oplemenjivanja ukrasnih bilјaka, integralne zaštite ukrasnih bilјaka u proizvodnji i na elementima zelene infrastrukture i iz oblasti negovanja drveća (arborikulture).

Na Simpozijumu su se čuli rezultati dobijeni kroz različita istraživanja koja su ostvarili eminentni stručnjaci Šumarskog i Polјoprivrednog fakulteta u Beogradu i Polјoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, a domaćim stručnjacima iz oblasti arborikulture i integralne zaštite bilјaka, kroz iskustva u svojim zemlјama, pridružili su se i uvažene kolege iz Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine.

Poseban segment predavanja odnosio se na autohtone vrste biljaka (perene, drvenaste vrste, voćkarice, medonosne vrste), sa pokušajem naglašavanja važnosti njihove ciljane proizvodnje za različite potrebe uređenja zelenih prostora, kako u gradskim jezgrima, tako i za potrebe restauracije staništa, šumskih zaštitnih pojaseva, pa i kao inspiracija za konceptualna biodizajnerska rešenja.

Link ka stručnom radu vanr. prof. Jelene Beloice sa Šumarskog fakulteta, u kom je jedna od koautora i stručnjak iz JP Palić-Ludaš, Tanja Jotanović, nakon predstavljanja na Simpozijumu, biće uskoro objavljen na sajtu UPHS i sajtu Šumarskog fakulteta u Beogradu.