Szerző: Molnár Ervin, az Ecolacus projektmenedzsment csoport vezetője-a Palicsi- és a Ludasi-tó biodiverzitási és vízvédelmi projektje

A harmadik kampány a Palicsi-tó szelektív halászatáról – folyamatban!

Az ECOLACUS projekt keretén belül biztosított a teljes felszerelés így a biomanipulációs intézkedések hatékonyan végrehajthatóak. Az egyik ilyen intézkedés a Palicsi-tóból származó más élőhelyű és invazív halfajok (elsősorban ezüstkárász – babuska) rendszeres szelektív halászata, ezáltal biztosítható a halállomány megfelelő összetétele.

Az elméletnek megfelelően tett többszöri kisérlet után az eredmények csak akkor váltak pozitívvá, amikor gyakorlati használat során módosították őket. A német halászok és az elemzők kísérleti tervei alapján meghatározták, kiválasztották  a szelektív halászathoz szükséges

eszközöket, melyekkel folynak a munkálatok. A leghatékonyabb eszköznek a speciális hállók (varsák) bizonyultak kisebb szemekkel, ezeket rendelésre készítik a Palicsi-tavon lévő apróbb ezüstkárász kifogásához megfelelően. Azon kívül hogy a varsa hatékony az invazív fajok kifogásánál, fontos tényező, hogy minden más élőhelyű fajt sértetlenül vissza lehet engedni, közel 100%-os túléléssel.

A szelektív halászat első kampányát sikeresen lebonyolították 2019 tavaszán, összesen öt varsával, a második kampányhoz, amely 2020 nyarán valósult meg, további hármat biztosítottak, így a halászat összesen nyolc varsával folytatódott. A hozzáadott eszközök kombinációja, valamint a szerzett tapasztalatok, hozzájárultak a második szelektív halászat kivételes eredményeihez. A fogás sokszorosan felülmúlta a várakozásokat, és bebizonyította, hogy az alkalmazott módszer rendkívül hatékony.

Bár az első elemzések alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a Palicsi-tó IV. szektorában 150 tonna ezüstkárász populáció kifogása esetén egyensúlyba hozható más halfajokkal, de a gyakorlat megint másképp mutatja. Mindhárom szelektív halászati ​​kampány összesített eredménye, amelyek közül a harmadik folyamatban van, megközelítőleg 170 tonna. Amellett, hogy a mennyiségekre vonatkozó kezdeti előrejelzéseket túllépték, a jelenlegi kampány napi halászásának mértéke nem csökken, így logikus a következtetés, hogy indokolt további erőfeszítéseket tenni és folytatni a halászatot.

Az Ecolacus projekt végső célja minden bizonnyal az lenne, hogy a más élőhelyű fajok populációját optimálisra csökkentse, ami pedig az őshonos fajok természetes szaporulatához és a biológiai sokféleség megőrzéséhez vezetne.